Investicija u ništa novo

Svima je vjerojatno jasno da je vrijeme novac. U skladu s time, novac se kroz vrijeme može nekoliko puta okrenuti do određenog vremena, a u tom smislu postoje postojeći modeli koji se koriste ili se već provode.

Primjer za to su mirovinske štednje i štednje dugoročnog roka. U ovom smislu sam ih nazvao dobrovoljnim dugoročnim štednjama. Naime, ako osoba ima 2x ili 3x godina i uplaćuje dobrovoljnu dugoročnu štednju do 5x ili 6x godina, onda tu nastaje vrijeme koje je novac.

Novac uplaćen u dugotrajnu štednju može stvoriti višestruki obrtaj, ako se ulaže u projekte s dodanom vrijednošću i sigurnim povratom investicije.

Neki od primjera ulaganja s dodanom vrijednošću su: energija, infrastruktura, ekonomija, turizam, poljoprivreda ili drugo.

U nastavku navodim primjer investicije koja se bazira na duplom osiguranju od rizika kroz financijske modele. Ovaj poslovni model je zasnovan na ekonomskom i financijskom sektoru djelatnosti. U ovom primjeru su investitori dobrovoljne dugoročne štednje ili dugoročne štednje u službi građana. Cilj je odrediti sljedeće:

Garantiranu građansku dugoročnu štednju u trajanju do 5x ili 6x godina u najmanjem iznosu investicije u pojedinu sunčanu elektranu za vlastitu potrošnju za kućanstva ili neku drugu građevinu, projekt. Naime, cilj je izračunati početnu investiciju primjerice; sunčane elektrane i podijeliti iznos na garantirane anuitete koje građanin uplaćuje u dugoročnu štednju do svoje 5x ili 6x godine.

Iz tog garantiranog novca se dobiva financijski kredit za gradnju sunčane elektrane. Ideja je da nakon što je elektrana izgrađena i iz ušteda energije koju proizvodi elektrana se otplaćuje njena investicija i vraćaju sredstva u dugoročnu štednju dok se investicija ne otplati.

Taj proces se vrši u trajanju od primjerice 6-7 godina, nakon čega elektrana postaje vlasništvo građanina koji je investirao u nju i dobiva uštede od nje u nastavku njenog životnog vijeka.

U međuvremenu, građanin uplaćuje iznos u dugoročnu štednju koja služi kao dodatna garancija naplate elektrane, ali se zapravo vrši dugoročna štednja i garantira se financijsko osiguranje elektrane do 5x ili 6x godine građana. Za bilo kakve nepoželjne situacije isti iznos ostaje kao polog i garantno sredstvo i osiguranje investicije.

Jednako vrijedi za infrastrukturne, ekonomske, turističke i poljoprivredne projekte. No, spominjem i građanska dionička društva koja sam navodio u knjigama i koja se mogu osigurati kroz ovakve modele. Naravno, ovakva usluga i servis vjerojatno ima i neku svoju tržišnu vrijednost.